MIS چیست؟

MIS چیه؟
MIS استفاده از فناوری اطلاعات، مردم، و فرایندهای کسب و کار برای ثبت، ذخیره و پردازش داده ها برای تولید اطلاعاتی است که تصمیم گیرندگان می توانند برای تصمیم گیری روز به روز از آن استفاده کنند. شکل کامل MIS سیستم های اطلاعات مدیریت است. هدف از MIS استخراج داده ها از منابع متنوع و مشتق بینش است که درایو رشد کسب و کار است.

نیاز به MIS

در زیر برخی از توجیهات برای داشتن یک سیستم MIS

تصمیم گیرندگان برای تصمیم گیری موثر به اطلاعات نیاز دارند. سیستم های اطلاعات مدیریت (MIS) این امکان را ایجاد می کنند.
سیستم های MIS ارتباط درون و خارج از سازمان را تسهیل می کنند – کارکنان درون سازمان قادرند به راحتی به اطلاعات مورد نیاز برای عملیات روز به روز دسترسی داشته باشند. تسهیل هایی مانند سرویس پیام کوتاه (SMS) & Email ارتباط با مشتریان و تامین کنندگان را از درون سیستم MIS که یک سازمان از آن استفاده می کند، امکان پذیر می کند.
ثبت نگه داشتن – سیستم های اطلاعات مدیریت ثبت تمام معاملات کسب و کار از یک سازمان و ارائه یک نقطه مرجع برای معاملات.
اجزای MIS
اجزای اصلی یک فرم طولانی MIS معمولی (سیستم اطلاعات مدیریت) هستند:

افراد – افرادی که از سیستم اطلاعاتی استفاده می کنند
داده ها – داده هایی که سیستم اطلاعاتی ثبت می کند
روش های کسب و کار — روش در محل قرار داده شده در مورد چگونگی ثبت ، ذخیره و تجزیه و تحلیل داده ها
سخت افزار – این شامل سرور, ایستگاه های کاری, تجهیزات شبکه, پرینتر, و غیره.
نرم افزار – این برنامه ها استفاده می شود برای رسیدگی به داده ها. از جمله این برنامه ها می توان به برنامه هایی مانند برنامه های صفحه گسترده، نرم افزار پایگاه داده و غیره اشاره کرد.
انواع سیستم های اطلاعاتی
نوع سیستم اطلاعاتی که یک کاربر از آن استفاده می کند بستگی به سطح آن ها در یک سازمان دارد. نمودار زیر سه سطح عمده کاربران را در یک سازمان و نوع سیستم اطلاعاتی که استفاده می کنند نشان می دهد.

سیستم های پردازش تراکنش (TPS)

از این نوع سیستم اطلاعاتی برای ثبت معاملات روز به روز یک کسب و کار استفاده می شود. نمونه ای از یک سیستم پردازش تراکنش یک سیستم نقطه فروش (POS) است. یک سیستم POS برای ثبت فروش روزانه استفاده می شود.

سیستم های اطلاعات مدیریت (MIS)

سیستم های اطلاعات مدیریت به اختصار MIS، برای هدایت مدیران تاکتیک برای تصمیم گیری های نیمه ساختار یافته استفاده می شوند. خروجی از سیستم پردازش تراکنش به عنوان ورودی به سیستم MIS استفاده می شود.

سیستم های پشتیبانی تصمیم (DSS)

سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری توسط مدیران سطح بالا برای تصمیم گیری های نیمه ساختار یافته استفاده می شوند. خروجی از سیستم اطلاعات مدیریت به عنوان ورودی به سیستم پشتیبانی تصمیم استفاده می شود. سیستم های DSS همچنین ورودی داده ها را از منابع خارجی مانند نیروهای فعلی بازار، رقابت و غیره دریافت می کنند.

سیستم های اطلاعات دستی VS سیستم های اطلاعات کامپیوتری (MIS)
داده ها جریان خون هر نهاد تجاری است. هر در یک سازمان برای تصمیم گیری به اطلاعات نیاز دارد. یک سیستم اطلاعاتی یک راه سازمان یافته برای ثبت، ذخیره سازی داده ها، و بازیابی اطلاعات است.

در این بخش به سیستم های اطلاعاتی دستی در مقابل سیستم های اطلاعاتی کامپیوتری نگاه خواهیم کرد.

سیستم اطلاعات دستی

یک سیستم اطلاعات دستی از هیچ دستگاه کامپیوتری استفاده نمی کند. ضبط، ذخیره سازی و بازیابی داده ها به صورت دستی توسط مردم انجام می شود که مسئولیت سیستم اطلاعاتی را بر خود دارند.

در زیر اجزای اصلی یک سیستم اطلاعات دستی

افراد –افراد دریافت کننده سیستم اطلاعاتی هستند
روش های کسب و کار – این اقدامات در محل قرار داده شده است که تعریف قوانین برای پردازش داده ها، ذخیره سازی آن، تجزیه و تحلیل آن و تولید اطلاعات
داده ها –این معاملات روز به روز ثبت شده
سیستم بایگانی — این یک راه سازمان یافته برای ذخیره سازی اطلاعات است
گزارش ها –گزارش ها پس از تجزیه و تحلیل دستی داده ها از سیستم بایگانی و کامپایل آن تولید می شوند.
نمودار زیر نشان می دهد که چگونه یک سیستم اطلاعات دستی معمولی کار می کند.

مزایا و مزایای استفاده از یک سیستم اطلاعات دستی
مزایای:

در زیر مزایای سیستم های اطلاعات دستی

مقرون به صرفه – ارزان تر است در مقایسه با یک سیستم کامپیوتری به دلیل بدون نیاز به خرید تجهیزات گران قیمت مانند سرور, ایستگاه های کاری, پرینتر, و غیره.
انعطاف پذیر – در حال تحول کسب و کار مورد نیاز به راحتی می تواند به روش های کسب و کار پیاده سازی و پیاده سازی بلافاصله
معایب:

در زیر برخی از معایب یک سیستم اطلاعات دستی وجود دارد.

زمان بر –همه ورودی داده ها نیاز به قبل از تشکیل پرونده تایید, این یک کار زمان بر زمانی که توسط انسان انجام می شود. بازیابی داده ها از سیستم بایگانی نیز زمان قابل توجهی طول می کشد
مستعد خطا – صحت داده ها هنگامی که توسط انسان تأیید و اعتبار سنجی می شود، در مقایسه با تأیید و اعتبار سنجی انجام شده توسط سیستم های کامپیوتری، بیشتر مستعد خطا است.
عدم امنیت – امنیت سیستم های دستی با محدود کردن دسترسی به اتاق فایل پیاده سازی می شود. تجربه نشان می دهد افراد غیر مجاز به راحتی می توانند دسترسی به اتاق تشکیل پرونده را به دست آورید
تکثیر داده ها –اکثر بخش ها در یک سازمان نیاز به دسترسی به داده های مشابه دارند. در یک سیستم دستی، تکراری کردن این داده ها معمول است تا دسترسی به همه کاربران مجاز آسان شود. چالش می آید در زمانی که همان داده ها نیاز به به روز شده
ناهماهنگی داده ها – به دلیل تکثیر داده ها، به روز رسانی داده ها در یک فایل و به روز نشدن فایل های دیگر بسیار معمول است. این امر منجر به ناهماهنگی داده ها می شود
فقدان پشتیبان گیری – اگر فایل از دست رفته و یا mishandled, شانس بازیابی داده ها تقریبا صفر.
سیستم اطلاعات کامپیوتری

سیستم های کامپیوتری برای پرداختن به چالش های سیستم های اطلاعاتی دستی توسعه داده شدند. تفاوت عمده بین یک سیستم اطلاعاتی دستی و کامپیوتری یک سیستم کامپیوتری است که از ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار برای ضبط، ذخیره، تجزیه و تحلیل و بازیابی اطلاعات استفاده می کند.

مزایا و معایب یک سیستم اطلاعاتی کامپیوتری (MIS)
موارد زیر برخی از معایب یک سیستم اطلاعاتی کامپیوتری است.

مزایای:

در زیر مزایای سیستم های اطلاعاتی کامپیوتری

پردازش سریع داده ها و بازیابی اطلاعات – این یکی از بزرگترین مزایای یک سیستم اطلاعات کامپیوتری است. داده ها را پردازش می کند و اطلاعات را با سرعت بیشتری بازیابی می کند. این منجر به بهبود مشتری / خدمات به مشتریان
بهبود دقت داده ها – آسان برای پیاده سازی اعتبار سنجی داده ها و بررسی تایید در یک سیستم کامپیوتری در مقایسه با یک سیستم دستی.
امنیت بهبود یافته – علاوه بر محدود کردن دسترسی به سرور پایگاه داده، سیستم اطلاعات کامپیوتری می تواند کنترل های امنیتی دیگری مانند احراز هویت کاربر، سیستم های احراز هویت بیومتریک، کنترل حقوق دسترسی و غیره را پیاده سازی کند.
کاهش تکثیر داده ها – سیستم های پایگاه داده به گونه ای طراحی شده اند که تکثیر داده ها را به حداقل می رساندند. این بدان معنی است که به روز رسانی داده ها در یک بخش به طور خودکار آن را در دسترس بخش های دیگر
بهبود سیستم های پشتیبان گیری — با فن آوری روز مدرن ، پشتیبان گیری می تواند در ابر ذخیره می شود که باعث می شود آن را آسان به بازیابی داده ها اگر چیزی برای سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده برای ذخیره داده ها اتفاق افتاده است
دسترسی آسان به اطلاعات – اکثر مدیران کسب و کار نیاز به سفر و هنوز هم قادر به تصمیم گیری بر اساس اطلاعات. فناوری های وب و موبایل دسترسی به داده ها را از هر نقطه ممکن می کنند.
معایب:

این گران است برای راه اندازی و پیکربندی – سازمان به خرید سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای اجرای سیستم اطلاعات. علاوه بر آن، رویه های کسب و کار نیاز به تجدید نظر خواهند داشت و کارکنان باید در مورد چگونگی استفاده از سیستم اطلاعاتی کامپیوتری آموزش دیده باشند.
اتکای سنگین به فناوری – اگر اتفاقی برای سخت افزار یا نرم افزاری بیفتد که باعث توقف عملکرد آن می شود، آنگاه تا زمانی که سخت افزار یا نرم افزار مورد نیاز جایگزین نشده باشد، نمی توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.
خطر تقلب – اگر کنترل و چک مناسب در محل نیست, مزاحم می تواند معاملات غیر مجاز مانند فاکتور برای کالاهایی که هرگز تحویل داده شد, و غیره.
خلاصه

MIS مخفف سیستم اطلاعات مدیریت است. مجموعه ای از افراد، رویه ها، داده ها و فناوری اطلاعات است که مدیران را برای تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند.
سیستم های اطلاعاتی کامپیوتری در مقایسه با سیستم های اطلاعاتی دستی کارآمدتر هستند. سیستم های اطلاعات دستی در مقایسه با سیستم های اطلاعاتی کامپیوتری ارزان تر هستند.
سیستم های پردازش تراکنش (TPS) توسط کارکنان عملیاتی برای ثبت معاملات کسب و کار روز به روز هستند، و از آن ها برای تصمیم گیری های ساخت یافته استفاده می شود
سیستم های اطلاعات مدیریت (MIS) توسط مدیران سطح متوسط برای تصمیم گیری نیمه ساختار یافته استفاده می شود
سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری توسط مدیران سطح بالا استفاده می شوند، و به مدیران سطح بالا کمک می کنند تا تصمیمات بدون ساختار بگیرند.